Chlorella prášok 500 g

Kód: 01107
Novinka
Neohodnotené
€19,90 €16,58 bez DPH
Skladom (>20 ks)

Prečo podávať včielkam hlavne v kritickom období riasu chlorellu?
Keď včela dostáva potravu s riasou, je živšia, včiel je v úli viac, matka kladie viac vajíčok, vyvíja sa viac lariev a predlžuje sa život včiel. Riasa obsahuje veľa bielkovín 40-50%, aj ďalšie látky významné pre imunitu celého včelstva. Chlorella tiež obsahuje látky, ktoré môžu pôsobiť ako prevencia proti moru včelieho plodu.

Detailné informácie

Podrobný popis

Chlorella je jednobunková sladkovodná riasa. Jej názov je odvodený od latinského zelený a malý. Pre svoj obsah chlorofylu má sýto smaragdovo-zelenú farbu. 

Upozornenie:
Produkt môže obsahovať stopy gluténu, horčice, sóje, orechov a sezamu.

Skladovanie:
Skladujte na suchom a tmavom mieste dobre uzatvorenom obale.

Vedci z Biologického centra študujú, ako riasa chlorella ovplyvňuje život včiel. Zistili, že produkcia medu po kŕmení včiel riasou sa zdvihne až o 17 percent. Keď včela dostáva potravu s riasou, je živšia, včiel je v úli viac, matka kladie viac vajíčok, vyvíja sa viac lariev a predlžuje sa život včiel.

Na začiatku bola náhoda. Riaditeľ Centra riasových biotechnológií pri Mikrobiologickom ústave Akadémie vied SR v Třeboni, sám včelár, si všimol, že včely, ktoré má blízko sušičky riasy chlorella, sa držia v mračnách okolo vetráka haly.

"Bolo to na jar, keď ešte nič nekvitlo a nebol nikde peľ. Ráchali sa v tom, boli úplne zelené, prúdom lietali späť do úľa a tam to ukladali do buniek a využívali ako bielkovinu," líči Václav Krištůfek z Biologického centra Akadémie vied .

Vznikol nápad použiť riasu ako doplnkové krmivo pre včely. Riasa obsahuje veľa bielkovín, 40 až 50 percent, aj ďalšie látky významné pre imunitu. Vedci v spolupráci so včelármi vymysleli, ako riasu dostať do potravy a nové prírodné doplnkové krmivo pre včely Apialgaprotein bol na svete.

"Teraz sme v období podľatia, keď sa vo včelstve rozvíjajú včely dlhoročné, ktoré žijú deväť mesiacov a pretiahnu včelstvo cez zimu (krátkoveké včely žijú 40 dní). Včely potrebujú vodu, peľ a nektár. V krajine teraz nemajú kde nazbierať peľ, čo je bielkovina, bez toho sa nebudú množiť a nebudú vznikať larvičky,“ povedal Krištůfek.

Keď im vedci ponúkajú riasu v prášku, včely ju používajú ako peľ.

„Včely si zelený prášok odoberajú a vytvárajú si rúsky, guličky stmeleného peľu. S guličkou letí do úľa, tam jej to iná včela strhne, uloží do bunky a hlavou utlčie ako do silážnej veže. Odtiaľ to berú pre larvičky aj matku, vytvára materskú kašičku," povedal Krištůfek.

Rastie potom množstvo včiel, matka viac kladie. Riasa zlepšuje aj funkciu hltanových žliaz.

 

Prvotné pokusy s primiešavaním riasy do krmiva včiel na experimentálnu včelnicu Biologického centra. 

V rokoch 2015 až 2016 v experimentoch sa tridsiatimi včelstvami na desiatich včelniciach biológovia zistili, že sladkovodná zelená mikroriasa chlorella je pre včely atraktívna potrava, ktorú si ukladajú do peľových buniek a využívajú ju hlavne ako zdroj bielkovín. Chlorella tiež obsahuje látky, ktoré môžu pôsobiť ako prevencia proti moru včelieho plodu.

Biologické centrum Akadémie vied SR v Českých Budějoviciach teraz skúma, ako riasa chlorella ovplyvňuje život včiel. Vedci im riasu dávajú ako prášok alebo v medocukrovom ceste a zistili, že včely sú oveľa vitálnejšie. Produkcia medu po kŕmení včiel riasou sa zdvihne až o 17 percent, zistili vedci štvorročným skúmaním.

Zdroj:BIOLOGICKÉ CENTRUM AV ČR, v. v. i. | Včelám prodlužuje život nově vyvinuté krmivo se zelenou řasou chlorellou (cas.cz)

Proč přilepšovat včelkám chlorellou? – kulicka.com

Dodatočné parametre

Kategória: Preliečenie včelstiev
Hmotnosť: 0.6 kg

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: